Soustružnický nůž je jedním z nejrozšířenějších a také nejstarších strojírenských nástrojů, co lidstvo zná. V počátcích průmyslové revoluce s ním začaly vznikat první stroje a zařízení a také dopravní prostředky, byl nezbytný například pro zhotovení kolejových vozidel, která v té době v polovině 19. století dominovala v oblasti přepravy osob a nákladu. Soustružnický nůž si zachoval svou tvář až do současné doby a v podstatě můžeme říci, že se na jeho konstrukci nic podstatného nezměnilo, ostatně v mnoha případech zůstal stejný i způsob a technika obrábění. Kde se se soustružnickým nožem můžeme setkat a kde nachází své uplatnění?
Strojírenská výroba – toto vás zřejmě napadne jako první bod, kde je soustružnický nůž zapotřebí. Vyskytují se zde nože uběrací, hladící, zapichovací, tvarové, rádiusové, závitové či zaoblovací a profesionální soustružníci dobře ví, kdy, kde a jaký nůž použít, a jaké mají tyto nástroje vlastnosti.
Údržba – i údržbáři občas potřebují zhotovit na soustruhu různé kolíky, čepy či hřídele a použít je pro opravy strojů, mechanismů a zařízení nebo částí stavebních konstrukcí v dotčeném objektu.
Zámečnictví – zámečník je profese, která zhotovuje výrobky v různém rozsahu, například z ohýbaného plechu či ze svařovaných profilů, a také s pomocí obráběcích strojů – soustruhu, stojanové vrtačky či frézky. Jednou z takových typických zámečnických dílen bylo i pracoviště Vývoje a výroby zabezpečovací letecké techniky (VVZLT) na ruzyňském letišti.
Amatérští kutilové – někteří kutilové mohou mít doma soustruh pro osobní potřebu, anebo jej využívají i pro výdělečnou činnost, například jako hodinový manžel.
Majitelé veteránů – kdo se tomuto koníčku věnuje celým srdcem a vkládá do něj mnoho energie, zřejmě si domů pořizuje i patřičné nářadí a dílenské vybavení, aby pokryl potřebu po případných opravách a servisních zásazích.
Soustružení dřeva – na soustruhu lze obrábět i dřevo a dřevosoustruhy jsou již běžnou součástí vybavení některých kutilských dílen.