Stěhujete se z České republiky na sever Evropy, například do Norska nebo Finska? Pak byste také měli předpokládat, že se tu projeví jev zvaný Polární den nebo Polární noc.
Polární den – severské oblasti Evropy, to znamená Skandinávie (Finsko, Švédsko, Norsko), státy Pobaltí (Litva, Lotyšsko a Estonsko) a Rusko se vyznačují odlišným podnebím v porovnání s mírným či dokonce subtropickým pásmem. Některé výše jmenované státy leží i na území tzv. Severního polárního kruhu, kde se již výrazně projevují jevy zvané Polární den a Polární noc. Jestliže se právě vy nebo vaši známí stěhujete do těchto oblastí, i když třeba ne přímo za polární kruh, budete tu vnímat tento fenomén celkem výrazně.
V létě tu bude vycházet Slunce již velmi brzy, v porovnání s Českou republikou i o několik hodin či desítek minut dříve, a délka dne bude tím pádem také delší – namísto šestnácti hodin v Praze se vám den prodlouží třeba na dvacet hodin. V zimě se tu ale karta obrací a je tu naopak téměř po celý den tma či soumrak, a to významně působí na psychiku. Může to zvýšit sklony k depresím, a jestliže se v této době budete do této oblasti stěhovat, může se to u vás projevit zvýšeným stresem a psychickou nepohodou.
Právě proto bychom vám rádi naznačili, abyste stěhování na sever Evropy posunuli raději na léto, tedy do období, kdy si tu můžete vychutnat sluneční paprsky po delší čas, než na našem území. Slunce dodává energii, budete se i při náročnějším stěhovacím procesu cítit lépe, nebudete tolik vnímat negativní dopady přesunu na dlouhou vzdálenost a zejména zabydlování v novém prostředí. Výhodné je také oslovit pro mezinárodní stěhování spolehlivou stěhovací firmu, která vás ušetří mnoha potíží a zajistí stěhování na sever tak, abyste byli ušetřeni zbytečné námahy. Budete se moci plně soustředit na to, co za vás stěhováci neudělají, a sice na veškeré administrativní záležitosti.